Reklam
Güncelden Bilimsele

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?
Reklam

Tane düzensizliği problemi yaşayan hanımefendilerin bunun kısırlığa yol açması ya da tane düzensizliği hamile kalmayı engeller mi şeklinde endişeleri olması normaldir. Anacak tane düzensizliği hamile kalmaya engel değildir. Fakat bazı durumlarda hamile kalmayı zorlaştırabilir. Bu mevzuda tane düzensizliğine neden olan etken etkili olur. Eğer tane düzensizliği polikistik over sendromu şeklinde bir rahatsızlıktan ya da yumurtlama düzensizliğinden oluyorsa, bunlar aylık yumurtlamanın olmamasına niçin olduğundan hamile kalma mevzusunda güçlük yaşanabilir.

Düzensiz adetler rahimdeki miyom ve polip şeklinde sorunlardan kaynaklanırsa, gene kadının hamile kalması zorlaşır. Ek olarak gebelik oluşsa bile düşük riski yüksek olur. Bu yüzden tane düzensizliğinin sebepleri hamile kalmak açısından önemlidir. Tiroit hormonlarındaki dengesizlik prolaktin hormonun yüksek olması şeklinde nedenlerde tane düzensizliğe yol açabilir. Bunlarda gebeliğin önünde birer engel olabilir. Tertipli tane görmeyi elde eden hormonlarda bir sorun olursa, aylık yumurtlama düzeni de negatif etkilenir.

Tane düzensizliği

Bayanların hamile kalmasını etkileyen unsurların başlangıcında tane düzensizliği gelmektedir. Yumurtalar tane kanamasının başlamasından 5 gün kadar ilkin döllenmeye hazır olur. Olgunlaşan yumurtaların döllenmesi halinde gebelik, döllenmemesi halinde tane kanaması olur. Bir tek bayanlar ergenliğe girdikten sonrasında çeşitli sebeplerden dolayı tane düzensizliği problemi yaşayabilir. Tertipli cinsel yaşamı olan ve doğum denetim yöntemi kullanmayan kadınlardaki tane gecikmesi bir oldukca süre gebelikten oluşur. Tane düzensizliği ise bir çok vakit tane döngüsünde yumurtlama olmadığında olur. Normalde tane düzensizliği olmayan bir hanımda ani olarak tane gecikmeleri görülürse, bunun en önemli sebepleri büyük bir stres yaşaması ya da mevsimsel değişimler olabilir. Yıl içinde adetin birkaç kere gecikmesi de düzgüsel karşılanabilir. Fakat tane düzensizliği bir rutin haline geldiyse kesinlikle bunun sebebi araştırılmalıdır.

Tane düzensizliği tedavisi

Hanımlarda 21 günden azca ya da 35 günden fazla devam eden sikluslar tane düzensizliği olarak değerlendirilir. Tane kanamasının normalden uzun sürmesi halinde ya da iki tane kanaması içinde oluşan lekelenme şeklinde kanamaların olması halinde kadının tane düzensizliği tedavisi için doktora gitmesi ve jinekolojik muayene olması gerekir.  Tedavi için ilkin tane düzensizliğine neyin sebep olduğu belirlenmelidir. Muayenede rahimde olabilecek miyom, polip ya da yumurtalık kisti şeklinde problemler tespit edilebilir. Ultrason tetkikinde ya da vajinal smear testinde hormonal bir sorun belirlenirse derhal tedaviye başlanır. Düzensiz tane görmeye neden olan etken ortadan kaldırılırsa, adetler tekrardan düzene girer. Tedai esnasında kimi vakit ilaç tedavisi bazı durumlarda ise cerrahi girişim tercih edilebilir. Hanımefendiler ergenlikten itibaren tane düzenlerini takip ederlerse, tane düzensizliği erken dönemde belirlenebilir ve tedaviye başlanır.

Tane düzensizliği bitkisel çözüm

Tane düzensizliği problemi olan bayanlar bunun için bazı bitkisel kürleri uygulayabilir. Tane düzensizliği bitkisel çözüm önerileri içinde en fazla önerileni soğan kürüdür. Bunun için 2 bardak klorsuz suyun içinde dörde böldüğünüz kahverengi kabuklu soğanı 5 dakika kadar kaynatın. Bunu öğlem ve akşam yemeklerinden ilkin birer bardak içebilirsiniz. Bu kürü bir tek 15 gün uygulamalısınız. Kire adım atmak için en uygun süre tane kanamasının bitmesinden sonraki 7. gündür.

Tane düzensizliği emareleri

Bayanların tane düzensizliği emareleri mevzusunda birazcık duyarlı olmasında yarar vardır. Bu emareler içinde tane kanamasının 3 günden azca ya da 7 günden fazla sürmesi, tane döngüsünün 21 günden azca 35 günden fazla aralıkta olması, mide bulantısı, kusma, ağrı olması, tane kanamasının hafifçe ya da ağır olması, tane kanamaları içinde lekelenme olması sayılabilir.

Tane düzensizliği için ne yapılmalı

Tane düzensizliği problemi yaşadığını fark eden hanımefendilerin ilk olarak tane düzensizliği için ne yapılmalı, bunun hakkında jinekoloğundan informasyon alması gerekir. Tane sikluslarını birkaç ay takip etmelidir. Bu biçim şeyleri not ederek düzensizliği belirlemelidir. Bunun tedavi edilmesini gerektiren bir sorun olup olmadığını öğrenmek içinde kesinlikle doktora gitmelidir. Bilhassa hamile kalmayı planlayan bir kadın için bu önemlidir. Normalde de kadının sağlıklı bir yaşam sürmesi için adetlerinin tertipli olması gerekir.

Tane düzensizliği gebelik

Tane düzensizliği gebelik oluşmasına bir engel teşkil etmez. Bir tek buna rağmen tane düzensizliğinin bir doktor tarafınca değerlendirilmesinde yarar vardır. Şu sebeple kadının hamile kalmasına engel olmasa da, hamile kalmayı zorlaştırabilir ve geciktirebilir. Bu yüzden tane düzensizliği olan hanımefendilerin bunun sebebinin belirlenmesi için bir doktora gitmesinde yarar vardır.

Tane düzensizliği niçin olur Uzman Tv

Doğurganlık dönemindeki hanımlarda tane gecikmesi sıkça olabilir. Tane düzensizliği niçin olur Uzman Tv yayınlarından takip edebilirsiniz. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Siklus döneminde yumurtlamanın olmaması tane kanamasının gecikmesine niçin olur. Bu ise stres, yer değişimi, iklim değişimi şeklinde sebeplerden ya da yumurtalıklardaki bir sorundan, hormonlardan ya da bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Yılda 1-2 kere tane düzensizliği problemi yaşanması normaldir. Bunun üstündeki gecikmelerde kesinlikle doktora gidilmelidir.

Tane düzensizliği niçin oluyor

Tane düzensizliği yaşamak bayanlar için önemli bir sorundur. Tane düzensizliği niçin oluyor, diye bir sorgulama içine girilebilir. Bunun değişik sebeplerden kaynaklanması sebebiyle ilk olarak tane gecikmesine neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Bazı hallerde hanımda tane görme durmuşta olabilir. Hamile olmayan, menopoza girmemiş ya da emzirme döneminde olmayan hanımlarda 90 günden uzun devam eden tane görememe bir anormalliğin bulunduğunu gösterir. Buna amenore denmektedir. Bu sorun daha oldukça erken yaşlarda tane görmeye başlamış kızlarda görülebilir.

Tane düzensizliği daha oldukça stres, doğum denetim hapları, rahimde polip ve miyomlar, endometriozis, iltihaplı pelvik hastalığı, polikistik over sendromu, prematüre yumurtalık yetmezliği şeklinde nedenlerden yaşanır. Bunun haricinde aşırı kilo alma ya da verme, karaciğer sirozu, rahim duvarında kalınlaşma, aşırı egzersiz yapma, diyabet, tiroit bezi sorunları, düşük, dış gebelik, antidepresan ve kan inceltici ilaç kullanımı, östrojen tedavisi şeklinde nedenlerde tane düzensizliğine niçin olabilir.

Tane düzensizliği iyi mi anlaşılır

Tane düzensizliği terimi bilhassa gebelik planı olan bayanlar açısından önemlidir. Peki, tane düzensizliği iyi mi anlaşılır, bu şekilde bir probleminin bulunduğunu anlamak için tane kanamalarının hangi periyotlarla olduğuna bakmak gerekir. Bir tane kanamasının ilk günü baz alınarak, daha sonraki tane kanamasının ilk günü arasındaki süre 21 ve 35 gün olursa tertipli bir tane kanamasının varlığı kabul edilir. Buna rağmen hanımda yumurtlama oluyorsa, tane döngüsünün istikrarlı olması da aranır. Bu durum incelendiğinde son 6 aylık tane kanamalarının arasındaki süreler 21-35 gün olsa da, bir düzensizlik olduğu gözlenirse tane düzensizliği olduğu düşünülür. Doğrusu günlerde bir istikrarsızlık olursa hanımda yumurtlama bozukluğu değerlendirmeye alınmalıdır.

Tane düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

Çocuk sahibi olmak isteyenler için tane düzensizliği önemli bir sorundur. Bu yüzden tane düzensizliği hamile kalmayı engeller mi, diye pek oldukça soruyla karşı karşıya kalmaktayız. Tane düzensizliği normalde kadının hamile kalmasına engel olmaz. Fakat tane düzensizliğinin sebebi bu açıdan önemlidir. Stres, mevsimsel değişimler, yer değişimi şeklinde nedenlerden meydana gelen tane düzensizliği geçici olup, kadının hamile kalmasına engel teşkil etmez. Tane gördüğünde hamile kalması da mümkün olabilir. Bir tek herhangi bir hastalık ya da hormonal etkilerden tane düzensizliği oluyorsa, gebelik için kesinlikle tedavi edilmelidir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ