Nicealem

Bor Madeni Nedir ? Nerede Çıkarılır

Bor Madeni Nedir ? Nerede Çıkarılır

Bor Madeni Nedir ? Nerede Çıkarılır

Dünya rezervinin %72 ile %73 ü Türkiye’de bulunan en yakın takipçisi ise %8 ile Rusya’dır. Dünyada toplam 1.310.000 gibi bir rakam bor rezervinin yaklaşık 1 milyar tonu Türkiye’dedir. Türkiye’de daha çok Marmara bölgesinde görülmektedir. Bor birçok sektörde kullanılmaktadır. Nükleer alanda, cam elyafı, deterjan, tarım, jet ve roket yakıtı, borosilikat camlar vb… 500 farklı alanda kullanılmaktadır.

Peki bor gerçekten çok mu değerlidir. Petrolün varlığını düşünecek olursak 100 yıla biteceğini öngören bilim adamlarının varsayımları doğruysa gerçekten bor önemli bir yakıt olacaktır. Bor’u yakıt olarak kullanabilir miyiz? Araba borla çalışır mı? Diye sorular herkesin aklına geliyor. Bor aslında bir hammaddedir. İşlenmediği sürece değeri yoktur. İşlendikten sonra bor katkı maddesi ile hidrojen bileşiminin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Yani hidrojen arabayı çalıştırıp bor da onu tetikleyecektir. İleride bor ile araba yapıldığında Türkiye’de rezervin çok olması stratejik açıdan da önemli bir yere getirecektir.

Bor da söz sahibi olabilmemiz için kendimizin işlemesi o şekilde dışarı satmamız gerekmektedir. Böylelikle ihracatımızda belli ölçüde gelişir. İşlemeden hammadde olarak satarsak hem ucuza gitmiş olacak hem de verdiğimiz emeklerin karşılığını alamayacağız. Madenlerimizin birçoğu değerlidir. Örneğin altın, bakır, mermer ama gelişen teknoloji ile birlikte Dünyanın artık uzay çağına geçeceğimiz şu yüzyılda bor madenin önemi daha da çok artmaktadır. Robot yapımına geçilmesi uzaya gidilen sistemin geliştirilip daha iyi verimler alınması uçan arabaların yavaştan yapım aşamasına gelmesi bunların ana sebebi bor gibi muhteşem bir madenin ortaya çıkışı ve bilim ile yoğrularak yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İnsan ulaşımını kolaylaştıran en önemli ve en kısada ulaşımı sağlaya uçağın ortaya çıkması bunun gelişmesi ve yakıt olarak borun kullanılması bu madenin ne kadar güzel ve şaşırtıcı olduğunu gösteriyor. Çevreye zarar vermeyen zaten doğa olaylarıyla meydana gelen borun hem küresel ısınmayı azaltmada hem de çevre kirliği veren araçların azalmasına yol açması da bir o kadar güzel hadisedir.

Bor Dünyada insanlık için yarar sağlamak isteyen toplumun eline geçerse iyi ve büyüleyici bir olaya bürünecektir. Ama kötü insanların eline geçtiğinde bu toplum için karanlık ve savaşla birbirimizi yok edecek durumu gelen bir Dünya inşa etmiş oluruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. levent dedi ki:

  Selamın aleyküm siteniz inan ki hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 2. gül dedi ki:

  Selam paylaşımınız ciddiyim çok güzel, saolun

 3. azad dedi ki:

  Merhabalar sayfan ciddiyim ilgi uyandırıcı, tebrikler

 4. dilek dedi ki:

  Selamın aleyküm sayfan inanki mükemmel, teraziye tıkladım

 5. zeynep dedi ki:

  Selam herkese bu web sitesi valla iyi, face de paylaştım

 6. serhat dedi ki:

  Merhaba herkese sayfan vallaha billaha çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

 7. sidar dedi ki:

  Selamın aleyküm sayfanız gerçekten hoşuma gitti, sağolun

 8. metin dedi ki:

  Selamın aleyküm sayfan yeminle çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

BİR YORUM YAZ