Nicealem

Gebelikte Pilates Yapılır Mı?

Gebelikte Pilates Yapılır Mı?

Gebelikte Pilates Yapılır Mı?
Pilates, günümüzün en popüler sporlarından biridir. Bu spor pek çok bayan ev erkek tarafından tercih edilmektedir. Özellikle sıkılaşma ve denge sağlama üzerine yapılan pilates, vücudun dengeli olarak kilo vermesini sağlar. Bununla birlikte rahatlatıcı etkisi vardır. Uzun yıllar önce keşfedilen bu spor Joseph Pilates tarafından bulunmuştur ve soyadı ile anılmaktadır. Sağlık açısından çok fazla faydası bulunan bu sporun, gebelik üzerinde de çok faydalı olduğu bilinmektedir. Gebelikte pilates yapılır mı, ne zamanlar yapılır ve faydaları nelerdir gibi sorularınızı cevaplayalım;
Gebelikte pilates yapılır mı?
Gebelikte pilates, uzmanların tartışma konusu olmuştur. Bazı uzmanlar yapılacağı yönünde görüş bildirirken bazı uzmanlar yapılamayacağını savunmaktadır. Gebelik döneminde pilates yapabilmek için öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir. Onun kontrolünde yapılacak hareketler ile sağlıklı ve zinde bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Hamile iken bu sporun yapılmasının amacı kilo vermek değil, rahat bir doğum yapılmasını sağlamak ve hamileliğinizi zinde geçirmenize yardımcı olmaktır. Bunun bilincinde olarak bu sporu yapmaya karar vermeli ancak bu spora başlamadan önce kesinlikle doktorunuzdan onay almalısınız.
Gebelikte pilates ne zaman yapılabilir?
Gebelik döneminde pilates yapabilmek için belirli bir zamanı beklemenize gerek yoktur. Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren bu sporu yapabilirsiniz. Ancak doktorunuzun izin verdiği kadar ve onun kontrolünde olan hareketlerle yapmanız gerekir. Gebeliğiniz riskli ise riskli dönemi atlatana kadar bu sporu yapmamanız gerekir.
Gebelikte platesin faydaları nelerdir;
Gebelikte pilates ile vücudunuzun kontrolünü rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bebeğinizin zekâ ve vücut gelişimini de olumlu etkileyebilirsiniz.
Kendinize olan güveni bu spor sayesinde kazanabilir ve arttırabilirsiniz.
Hamilelikte gelen hormon artışlarından kaynaklana sık sağlam ve depresyon gibi sıkıntıları azaltabilirsiniz.
Vücudunuz sıkılaşacağı ve sürekli hareket edeceği içi doğum sonrası iyileşme döneminizi hızlandırırsınız.
Bu spor ile hamilelik döneminde daha az kilo almanızı ve doğum sonrasında daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilirsiniz.
Bu spor ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.
Erken doğum riskini azaltabilir ve normal doğum yapma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.
Mide bulantıları, reflü, kusma, yoğunluk gibi pek çok belirtiyi kısa zamanda atlatabilir, bu dönemde daha konforlu uyuyabilir ve kaliteli bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ