Reklam
Güncelden Bilimsele

Geç döllenme, geç yumurtlama nedir?

Geç döllenme, geç yumurtlama nedir?
Reklam

Erişkinlik çağından itibaren hanımlarda tane kanaması ile beraber yumurtlama periyodu adım atar. Yumurtlama periyodu, bununla birlikte hamile kalma sürecinin bir parçasıdır. İki tane döngüsü arasındaki belirli bigün aralığında yumurtlama gerçekleşir. Sadece, yumurtlama günü her hanımda değişik olabilmektedir. Geç yumurtlama ile oluşan gebeliklerde geç yumurtlama meydana gelebilir.

Yumurtlama iyi mi oluşur?

Hanımlarda yumurtlama aşaması esnasında, bir yumurtalıktan bir yumurta salınır. Sonrasında, fallop tüplerini tarafınca sperm ile döllenebileceği yere doğru ilerletilir. Yumurta döllenirse, rahim iç duvarına yerleşir. Sadece döllenme gerçekleşmemişse, salınan yumurta tane kanaması esnasında vücuttan dışarı atılır.

Aylık tane döngüsü 28 gün olan bayanlar için yumurtlama 14. gün civarında gerçekleşir. Bu yüzden tertipli döngüsü olan hanımlarda, yumurtlama bir sonraki döneme ortalama 14 gün kala gerçekleşecektir. Tertipli tane döngüsüne haiz hanımefendilerin, periyodlarını takip etmeleri ve yumurtlamanın ne vakit olacağını bilmeleri hamilelik planlamalarını kolaylaştırır. Hamile kalmaya çalışılıyorsa, yumurtlama günü ve öncesindeki 5 gün içinde hamile kalma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Geç yumurtlama nedir?

Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa, bir çok hanım tertipli bir tane döngüsüne haiz değildir. Tane sürecinin 14.gününde yumurtlayan hanımefendilerin oranı yalnızca ’dur. Tane dönemleri arasındaki gün sayısı çoğu zaman 21 ile 35 gün aralığındadır. Yumurtlamanın, döngünün 21. gününden sonrasında herhangi bir zamanda gerçekleşmesi durumunda geç yumurtlamanın mevcut olduğu söylenebilir.

Geç yumurtlama, kadının daha azca doğurgan olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece, yumurtlama sürecinin hangi gün gerçekleşeceğini anlamak zor olacağı için hamile kalma süreci de uzun sürebilir.

Geç yumurtlamanın mevcut olması halinde, yumurta ile sperm hücresinin döllenmesi için daha çok süre gerekebilir. Bu durum, geç döllenmenin de temel sebebi olacaktır.

Geç döllenme nedir?

Yumurtlamadan ortalama beş gün ilkin doğurganlığın en yüksek olduğu dönem başlamaktadır. Spermin, hanım vücudu içinde birkaç gün süresince canlı kalabilmesi sebebiyle, yumurtlamadan beş gün öncesine kadar gerçekleşen korunmasız cinsel ilişki sonucunda hamile kalabilme ihtimali oldukça yüksektir.

gec-dollenme-gec-yumurtlama

Geç Döllenme Nedir?

Yumurtlamadan önceki üç gün ile bigün içinde, luteinize edici hormon seviyeleri yükselir ve yumurtalıklara bir yumurtanın salınması için sinyal gönderilir.  Bu aşamada LH seviyesindeki dalgalanmayı saptamak için bir yumurtlama testi kullanılabilir. Yumurtlama esnasında, bir yumurta yumurtalıktan fallop tüpüne salınır ve burada yolculuğa adım atar. Yumurta özgür bırakıldıktan sonrasında gebeliğin oluşması için, bir spermin için 24 saat içinde yumurtayı bulması ve döllemesi gerekir. Eğer bir sperm, fallop tüpünde yumurtayı bulur ve nüfuz etmeyi başarırsa, öteki spermlerin girmesini önlemek için yumurta değişime uğrar.

Döllenme esnasında sperm ve yumurtadaki genetik materyal, blastosist denilen yeni bir hücre oluşturmak için bir araya gelir. Blastosist, fallop tüpünden rahime doğru ilerlemeye devam ederken hızla bölünmeye adım atar. Bu süreç, ortalama olarak üç gün sürmektedir. Blastosistin rahime ulaştıktan sonrasında, rahim iç duvarına yerleşebilmesi ise birkaç gün içinde gerçekleşmektedir. Hanımefendilerin ortalama 0’u bu vakit zarfında hafifçe bir kanama geçebilir. İmplantasyon, bir çok vakit yumurtlamadan ortalama dokuz gün sonrasında gerçekleşir. İmplantasyon tamamlandığında, rahim ağzı bir mukus tıkacıyla kapanır.

Geç döllenme, yumurta salınımının tahmini yumurtlama tarihinden sonrasında gerçekleşmesi anlamına gelir. Bir yumurtanın yumurtalıklardan salınması daha geç oluştuğu için, ortalama 9 gün içinde meydana gelen embriyonun rahime yerleşme aşaması da uzun sürecektir. 

Geç döllenme kimlerde olur?

Geç döllenme, düzensiz tane döngülerine haiz olan yada iki tane döngüsü aralığı normalden daha uzun olan hanımlarda görülür. Bu durumun temel sebebi yumurta hücresinin yumurtalıklardan geç salınımıdır.

Geç yumurtlamayı tetikleyebilecek birkaç unsur mevcuttur:

  • Stres: Stres, hanımlarda tane düzensizliğinin önde gelen sebeplerinden biridir. Fizyolojik, duygusal yada zihinsel stres tüm sıhhat sistemini ciddi oranda etkileyebilir.
  • Tiroit hastalıkları: Hipofiz bezi, bayanı doğurgan ve hamile kalmaya hazır kılan hormonları oluşturmaktan mesuldür. Hipertiroidizm yada hipotiroidizm benzer biçimde tiroit bozuklukları bu organik süreci etkileyerek yumurtlamada sorunlara niçin olur.
  • Emzirme: Emzirme esnasında, vücutta daha çok prolaktin hormonu salgılanır ve doğurganlık azalır.  Emziren annelerde yumurtlama bozuklukları oluşması düzgüsel kabul edilir.
  • Polikistik over sendromu: PCOS, overleri etkisinde bırakır ve işleyişini değiştirir. Hanımlarda yüksek düzeylerde salgılanan adam hormonları, yumurtalıkların genişlemesi ve düzensiz tane döngüsü ile karakterizedir. Polikistik over sendromu olan bayanlar periyodik yumurtlama yaşamaz ve hamile kalırken bazı sorunlarla karşılaşır.
  • İlaçlar: İltihap önleyici bazı ilaçlar, steroidler, anti-psikotik maddeler ve uyuşturucu tesiri bulunan esrar ilaçlar, hanımlarda tane döngüsünü etkisinde bırakır. Böylece yumurtlama döngüsü etkilenir ve geç yumurtlamaya niçin olur.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ