Nicealem

Kapadokya’da Turizm

Kapadokya’da Turizm

Kapadokya’da Turizm

Kapadokya’nın güzellikleri doğanın eşsiz coğrafyasının bir armağanı olarak ve tarihinde katkısıyla meydana gelmiş bir şaheserdir.

Oluşumunda bir dizi coğrafi olaylar sürecinden sonra Roma imparatorluğu zamanında antik dönemden bu yana insanların yaşam alanı olmuştur. Bugün Nevşehir, Aksaray, Kayseri ve Kırşehir illerini içine alan bir bölgedir.

Kapadokya’nın Mimarisi

Bölgenin volkanik yapısından kaynaklı olarak rahat işlenebilen ancak havayla temas etmesiyle sertleşerek dayanaklı bir yapı malzemesine dönüşen volkanik taşlardan oluşmaktadır. Bu taşların kolay işlenebilmesi bölgenin kendine has bir mimari anlayışının oluşmasında başlıca etmen olmuştur. Avlular ve kapılarda ahşap kullanılmıştır. Kapılar genelde kemerli yapıdadır.

Kapadokya’nın İslam’la tanışması İslamiyet’in doğuşundan sonra 7. Yüzyıla denk gelir. İslam resim sanatını göstermesi açısından güvercinlikler önemlidir. Güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmiştir. Güvercinliklerin yüzeyleri zengin bezemeler ve kitabeler açısından zengindir. Putperestlerin zulmünden kaçan Hristiyanlarca kayalar oyularak evler ve kiliseler yapılmıştır. Bu durum Hristiyanlarca önemli bir mekân olmasına neden olmuştur.

Ticari açıdan da ipek yolunun önemli kavşaklarından olan Kapadokya ticari ve sosyal bir köprü görevi de görmüştür.

Tarihte düşman istilalarından korunmak için yeraltına oyulmuş birbirine bağlı katlardan meydana gelmiş Kapadokya’nın yeraltı şehirleri bugün hala Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak, Göztezin ve Konaklı’da yer almaktadır. Bu yeraltı şehirlerinde her türlü günlük ihtiyacın karşılanabileceği şekilde planlanmıştır. Bölge kilise ve manastır açısından oldukça zengindir. Ihlara vadisi, Zelve, Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar, Ortahisar ve Soğanlı vadisinde yüzün üzerinde kilise ve manastır bulunmaktadır.

Bu yapılardan başka bölgeye dağılmış bağımsız yapılar da vardır. Erciyes Dağı’nın yamaçlarında kesme taşlardan yapılmış binalar bulunur. Niğde’nin Aktaş köyündeki Andaval Bazilikası 6. Yüzyılın klasik üslubuyla yorumlanmıştır. Ayrıca Kayseri’nin Tomarza ilçesindeki Meryem Kilisesi ve Kırşehir’in Üçayak Kilisesi önemli yapılar arasındadır.

Kapadokya’da Nerede Kalınır, Nereler Gezilir?

Ürgüp

Kapadokya’nın önemli yerlerinin başında gelir. Gezilecek yerlerin yürüyüş mesafesinde olması O’nu daha da ön plana çıkarıyor. Butik oteller bakımından zengindir. Oteller bölgeye uygun olarak zengin mimarisiyle sizi başka dünyalara götürür. Ürgüp’te Ürgüp Müzesi, Sarıhan Kervansarayı, Altı Kapı Anıt Mezarı başlıca gezilebilecek yerler arasında.

Göreme

Göreme, restore edilerek hizmet veren mağara evler ve konaklar açısından zengin bir kasabadır. Geleneksel mimarinin ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu her zevke ve bütçeye uygun kaliteli mekânlar açısından zengindir. Gezilecek yerler arasında Rahiler Vadisi, Vaftizci Yahya Kilisesi ve Göreme Açık Hava Müzesi önemli yer tutmaktadır. Ayrıca binicilik, balon turu, dağ bisikleti, dağ yürüyüşü, yamaç paraşütü aktiviteleri açısından oldukça zengindir.

Uçhisar

Eşsiz doğası ve dillere destan gün batımıyla ön plana çıkan Uçhisar lüks otellerden uygun fiyatlı pansiyonlara kadar geniş bir konaklama yelpazesi sunuyor. Oteller kayalara oyulmuş ve kesme taşlardan oluşmaktadır. Uçhisar Kalesi, Şapkalı Kale ve Cevizli Peri Bacaları görülmesi gereken yerler arasında ilk sıraları almaktadır.

Avanos

Fiyat kalite oranına bakıldığında ziyaretçilerini memnun eden yerlerden birisi de Avanos’tur. Otellerinde bulunan odalarının otantik olması yanında her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeydedir. Yamalı Kilise, Üzümlü Kilise, Zelve Ören Yeri, Özkonak Yer altı Şehri gezilecek yerler arasındadır.

KAPADOKYA’DA NE YENİR?

Testi Kebabı, Çömlek Fasulyesi, Düğü Çorbası, Sütlü Çorba, Nohutlu Yahni, Kayısı Dolması, Elma dolması, Tandır çorbası, Muhacir böreği ve aside gibi tadına bakabileceğiniz daha birçok lezzet sizi bekliyor.

Kapadokya eşsiz coğrafyası, muhteşem mimarisi, gezilecek yerleri, sosyal aktiviteleri ve lezzetli yemekleriyle size unutulmaz zamanlar geçirme fırsatı sunmaktadır. Güzel Atlar Ülkesi kendisine ziyarete gelenleri fazlasıyla memnun etmeyi vaat ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. hakan dedi ki:

  Selamlar web siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, tebrikler

 2. yaprak dedi ki:

  Selam bu web sitesi valla dikkatimi çekti, sağolun

 3. Behlül dedi ki:

  Merhaba herkese web siteniz inanılmaz hayran bıraktı, twitter da paylaştım

 4. dilek dedi ki:

  Merhaba paylaşımınız vallaha dikkatimi çekti, face de paylaştım

 5. duran dedi ki:

  Merhabalar web siteniz gerçekten ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

BİR YORUM YAZ