Nicealem

Neden İyot Tüketmeliyiz

Neden İyot Tüketmeliyiz

Neden İyot Tüketmeliyiz?

İyot, insan vücuduna birçok faydası bulunan eksikliğinde ise bazı rahatsızlıklara neden olan bir tür mineraldir. Özellikle tiroid hormonunun dengede kalabilmesi için yeterli miktarda vücut tarafından iyot alınması gerekmektedir. İnsan vücudunun temel gereksinimleri arasında yer alan iyot malesef  vücut tarafından kendiliğinden üretilememektedir. İyot vücut tarafından üretilmediği için içerisindeiyot bulunan çeşitli besinler tüketilerek vücudun iyot ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. İçerisinde iyot bulunan gıdalar tüketilmediğinde ise iyot eksikliği sonucu oluşan bir çok hastalığa yakalanma riski de artmaktadır. Fakat her şeyde olduğu gibi iyotun da gereğinden fazla tüketilmesi iyot eksikliği kadar zararlıdır.

İyot Eksikliğinin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

İyot eksikliğinin insan sağlığı açısından bir çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. İyot eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar arasında en sık rastlanan ise guatr hastalığıdır. Çünkü iyot tiroid hormonun salgılanmasını sağlayarak hipotiroidi adı verilen bu tür hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Tiroid hormonunun az salgılanması halsizlik, uyku problemleri ve bağırsak sorunları nedeniyle kabızlık gibi bir çok hastalığa da neden olmaktadır. İyot çocuk gelişimi açısından da çok önemli bir mineraldir. Anne karnında ve bebeklikte iyot eksikliği zeka geriliğine yol açmaktadır. Yetişkinlerde ise bazı meme kanserlerine iyot eksikliğinin neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca iyot eksikliği sonucunda saç dökülmesi, tırnakların çabuk kırılması, dişlerin çürümesi gibi rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir.

İyot Fazlalığı Neden Zararlı?

İyot eksikliğinin zararlı olduğu bir çok kişi tarafından bilinir fakat vücut da gereğinden fazla iyot bulunması da bazı sorunlara neden olabilmektedir. İyot gereğinden fazla tüketildiğinde vücut tiroid hormonunu dengeleyemez ve bu durumda sağlık açısından sakıncalıdır. Ayrıca iyot’a karşı alerjisi olan insanlarda vardır. Vücut da aşırı iyot bulunması ise bazı kişilerde sivilcelere ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. İyot fazlalığına ise aldığımız besinler neden olmamaktadır. İlaç olarak vücuda iyot takviyesi almak iyot fazlalığına neden olur. Bu nedenle bir doktora danışmadan vücuda ekstra iyot alınmaması gerekir. İlaç olarak satılan iyotların kullanımına doktor kan değerinizde iyot eksikliği tespit ederse bu tür bir öneride bulunabilir.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur?

Ülkemizde tuzların içerisine iyot eklenmektedir. Bu nedenle iyot ihtiyacımızın büyük çoğunluğunu tuz tüketerek karşılayabiliriz. Doğal iyot bulabileceğimiz denizlerde ki yosunlar ise tam bir iyot kaynağıdır. Bundan dolayı yosun ve balık gibi deniz ürünlerini yiyerek doğal yolla da iyot ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Soğan, sarımsak, salatalık, tere, pancar da içerisinde iyot bulunan sebzeler arasında yer almaktadır. Süt ve süt ürünlerinde de iyot bulunmaktadır. Fakat besinlerin ısıl işlem görmesi, sütlerin pastörize edilmesi iyot miktarını azaltmaktadır. Tahıllarda ise pirinç, çavdar, buğday ve mısır unu iyot bakımından zengin besinlerdir. Bu nedenle dolaylı yoldan ekmek tüketimi de azda olsa iyot ihtiyacımıza katkı sağlamaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ