Reklam
Güncelden Bilimsele

Tamamlayıcı beslenmenin temel ilkeleri

Rutin takiplerde kilo alımı uzunluk uzaması olağan olan bebeklerin birinci 5-6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi değerlidir. 5-6 aydan sonra …

Tamamlayıcı beslenmenin temel ilkeleri
Reklam

Rutin takiplerde kilo alımı uzunluk uzaması olağan olan bebeklerin birinci 5-6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi değerlidir. 5-6 aydan sonra bebeklerin uygun bir formda anne sütüne ek olarak tamamlayıcı beslenmeye başlamaları önerilmektedir. Burada tamamlayıcı beslenmenin temel unsurlarından bahsedeceğim.

*ilk 5-6 ay yalnızca Anne sütü veriniz.(eğer çocuğunuzun gelişimi düzgün değilse kesinlikle çocuk doktorunuza başvurun)

*9 aya kadar Anne sütü temel besin öğesidir.

*12.ay da Anne sütü beslenmenin en az yarısını karşılamalıdır.

*Tamamlayıcı beslenmeye başladığımızda anne sütü vermeye devam edilmelidir.

*Kesinlikle hazır besinlerden ve işlenmiş besinlerden uzak durmanızı öneririm.

*Sunacağımız besinlerin protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinin istikrarlı olmasına ihtimam göstermeliyiz.

*Verdiğimiz besinlerden sonra allerjik tepki gelişmesi durumunda kesinlikle çocuk doktorunuza başvumanızı öneririm.

1 yaşa kadar beş gıdayı vermek istemeyiz;

İnek sütü

Yumurta beyazı

Bal

Tuz

Şeker

6 ay sonuna kadar birinci alıştırmak istediğimiz üç besin; sırasıyla, yoğurt, zerzevat çorbası ve meyve püresidir. Daha tatlı olan meyve suyu ya da meyve püresi ile tamamlayıcı beslenmeye başladığımızda tatlı tadın baskın olmasından ötürü, nispeten daha tatsız-tuzsuz olan besinleri yavrularımızın kabul etmesi güç olabiliyor. O yüzden öncelikle yoğurdu akabinde sebzeyi son olarak meyve püresini beslenme rejimine

Tamamlayıcı beslenmeye bebeğimiz aç iken başlamak gıdayı kabul etmesini kolaylaştıracaktır. Vereceğimiz gıdayı azar azar başlayıp, belirli bir müddet (genelde 5-7 gün boyunca) birebir gıdayı azar azar çoğaltarak

Böylece besine karşı bebeğimizin yansısını gözlemleme bahtımız olacaktır.

Yeni başladığımız gıdayı öğlen saatlerinde vermemiz muhtemel yan tesirleri gündüz gözüyle izlemek imkanı sunacaktır.

5-6 aylık olan bebeklerimizde inek sütü protein alerjisi yoksa mesken imali yoğurt ile başlamayı öneriyoruz. Akabinde zerzevat çorbası ve meyve püresi verilebilir.

İkinci haftadan itibaren öğün sayısını ikiye çıkarmalıyız. Yedinci ay bitimine dek iki öğünden fazla tamamlayıcı beslenme vermenizi önermeyiz.

Vakitle vereceğimiz besinlerin çeşitliliği artacaktır; lakin öğün sayısı iki ile sonlu olduğu için besinleri dönüşümlü vermemiz gerekecektir.)

Tamamlayıcı beslenme esnasında bebeğimize hangi gıdayı verirsek verelim sunacağımız besin ölçüsü bir öğünde 150 ml’den fazla olmamalıdır. Çünkü bu aylardaki bir bebeğin mide kapasitesi yaklaşık 150-180 ml’dir. Fazlasını verdiğimizde bebeğimiz

Zerzevat çorbasını birinci hafta tel süzgeçten, blendırdan ya da robottan geçirip verebilirsiniz. Lakin 1 hafta sonra katılıkta ne blendırı, ne tel süzgeci ne de robotu kullanmanızı isteriz. Zerzevatları çatal ya da kaşıkla ezmenizi isteriz ki vereceğimiz besin pütürlü

Böylelikle bebeğimiz besinleri çiğneyip yutmayı öğrenme fırsatı bulacaktır.

Buradaki püf nokta; bebeğimizin bir besini çiğneyip yutmasını öğrenmesine imkan tanımaktır. Bir bebek çiğneyip yutma kordinasyonunu en kolay ve en süratli 5 ile 9 ay ortasında geliştirebilir. Beynin plastisitesi bu aylarda en uygun dönemdedir. Şayet besinleri robottan, blendırdan geçirip verirsek bebeğimiz bu yetiyi öğrenmekte zorluk çekebilecektir. Çünkü robottan yada blendırdan geçirilen mama kıvamındaki besini bebeğimiz yalnızca emip yutacaktır. Ne yazık ki 5 ile 9 ay ortasında bir bebek çiğneyip yutmayı öğrenemezse 3 yaşa kadar en küçük pirinç tanesi boğazına takıldığında öğürüp O yüzden muhakkak vereceğimiz besinleri blendırdan ya da robottan geçirmenizi önermeyiz.

6-7. aydan itibaren;

Yumurta sarısı, kuru baklagil ve tahılları ve eti beslenmeye eklemeliyiz.

Bilhassa kuru baklagilleri bu devirde etli yaparak protein muhtaçlıklarını basitçe karşılayabiliriz. aydan sonra artık öğün sayımızı üçe çıkarabiliriz.

Burada sabah öğünü kahvaltı üzere yaptırmak istemeyiz. Sabah öğününde de tıpkı öğlen yada akşam olduğu üzere besleyici besinler vermeyi akılda tutmalıyız. Kahvaltıya 9.10. aylarda başlamak isteriz.

Et değerli bir besin kaynağı olduğu için özelilkle kuzu, koyun eti, balık ve hindi etini, bulunabiliyorsa gezen tavuk etini bein öğeleri içine eklemeliyiz. Tavuk eti ve ciğerini verirken dikkatli olmamız değerlidir. Çünkü endüstriyel olarak kolay kolay ve sıkça üretildiği için tavuk etinden uzak durmakta fayda var.

Salam, sosis, sucuk üzere, işlenmiş pakete girmiş hiçbir eseri vermenizi istemeyiz.

Tüm bu tamamlayıcı beslenme etaplarında çocuğunuzun kilo alımını ve uzunluk uzamasını takip ettirmenizi, allerjik tepkileri gün ve gün gözlemenizi ve bu türlü durumlarda kesinlikle çocuk doktorunuzun takibinde olmanızı öneririm.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ