Nicealem

Tatil Sonrası İçin 10 Öneri

Tatil Sonrası İçin 10 Öneri

Tatil Sonrası İçin 10 Öneri

Bütün bir yılın yoğunluğu atmak için tatil planları havaların ısındığı andan itibaren yapılır. Bahar gelmesiyle birlikte herkes nereye gideceğini, kiminle gideceğini, nasıl bir tatil yapacağını ve kaç gün kalacağını planlamıştır bile. Bu hayaller elbette ki tatilinizin güzel geçmesini sağlayacaktır. Ancak tatil sonrasını kimse düşünmez ve yapılan araştırmalar pek çok insanın tatil dönüşünde depresyona girdiğini göstermektedir. Tatil sonrası sıkıntı yaşamamanız için sizlere çeşitli öneriler hazırladık. İşte detaylar…

  1. İşlerinizi tamamlamış olarak tatile gidin;

Tatile çıkmadan önce iş yerinizdeki bütün işleri tamamladığınızdan emin olun ve bu rahatlıkla çıkın. İş sorumluluğunu tamamen üzerinizden attığınızda daha rahat bir tatil geçireceksiniz ve aklınız işlerde kalmayacak. Bununla birlikte tatil sırasında hiçbir işi almayın. Tatildeyken bile çalışmanız, daha çok strese girmenize neden olacaktır.

  1. Güzel hedefler belirleyin;

Tatilin amacı düşünmek ve dinlenmektir. Bunlarla birlikte kafanız dağılır ve şarj olmuş olarak dönersiniz. Bu yüzden tatil sırasında dinlemek ve dönüşte depresyon yaşamamak için kendinize gelecekle ilgili heyecan verici planlar belirleyin. Bu planlar ulaşılabilir hedefler olsun ve sizi motive etsin. Bu sayede hem tatiliniz hem de tatil sonrası zor dönem daha rahat geçecektir.

  1. İletişimi koparmayın;

Tatile çıktığınızda arkadaşlarınızla özellikle iş arkadaşlarınızla bağlantınız koparmayın ve sosyal hayatınıza devam edin. Bu sayede işe döndüğünüzde, kendinizi farklı bir dünyada gibi görmezsiniz ve daha kolay uyum sağlayabilirsiniz.

  1. Dünyayla bağlantınızı kesmeyin;

Tatile çıktığınızda kafanızı dinlemeniz önemlidir fakat günlük bir gazete okumanız ya da sosyal medyadan haberleri takip etmeniz, dönüşteki uyum sürecinde sıkıntı çekmemenizi sağlar.

  1. Sabahları erken kalkın;

Tatilde olmanın sonucunda geceleri geç yatıp sabahları çok fazla uyumayı herkes düşleri ancak bu durum işe dönüş sürecini zorlaştırır. Bu nedenle sabahları rutin kalkış saatinizden en fazla iki saat fazla uyumaya özen gösterin.

  1. İşyerinizle irtibat halinde olun;

Tatilde iş düşünmemek herkesin hakkıdır. Ancak tatileyken iş yerinizdeki gelişmeleri takip etmeniz, dönüş sürecinde daha kolay uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

  1. Kendinizi salmayın;

Tatil sonrası yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek için kendinizi salmayın ve günlük spor yapmaya özen gösterin. Bu sayede kendinizi daha zinde hissedersiniz.

  1. Alkol tüketimine dikkat edin;

Fazla alkol kullanmıyorsanız, tatilde aşırıya kaçmayın çünkü bu durum tatil sonrası depresyona girme ihtimalinizi arttıracaktır. Bunun yanında günlük en az 10 bardak su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

  1. Şeker ve karbonhidrata dikkat edin;

Tatil sonrası fazla kilolar nedeniyle depresyona girmek istemiyorsanız, tatilde yediklerinize önem verin ve şeker ve karbonhidrattan uzak durun.

  1. Sevdiklerinizle vakit geçirin;

Sizin için anlamlı olan kişilerle vakit geçirmeniz, hayattan zevk almanızı sağlar ve bu da iş hayatınıza olumlu yansır. Bu nedenle tatilde bol bol sevdiklerinize zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ