Reklam
Güncelden Bilimsele

Uyku eğitimini nasıl verebilirim?

En çok sorulan sorulardan biri de hangi uyku eğitiminin uygulanması gerektiğidir? Hangi formülleri katiyen önermediğimi nedenleriyle anlatacağım …

Uyku eğitimini nasıl verebilirim?
Reklam

En çok sorulan sorulardan biri de hangi uyku eğitiminin uygulanması gerektiğidir? Hangi formülleri katiyen önermediğimi nedenleriyle anlatacağım. Akabinde bebeklerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı bir uyku tertibine sahip olmaları için neler yapmanız gerektiğini söyleyeceğim.

Ancak evvel bebeğin kaliteli uyku uyumasını etkileyen esas faktörlerden kısaca bahsetmek istiyorum.

#1 Duygusal olarak ulaşılabilir olmak çok değerlidir.

Bebeğinizin size gereksinimi olduğunda sizi yanında bulması ve gereksinimlerinin uygun bir halde şefkatle karşılanması çok değerlidir. Bu gereksinimin karşılanması yalnızca daha huzurlu ve sağlıklı bir uyku tertibi oluşturulmasına katkı sağlamaz birebir vakit da çocuğumuzun gerek kendisiyle gerekse dış dünya ile bağlantısını de temelden tesirler. Bilhassa yatma vaktinde bebekler yorgun oldukları için hislerini düzenlemede daha çok ebeveyn yardımına muhtaçlık duyarlar. Anne-babanın varlığında kendilerini daha inançta hissederler. Uykuya daha rahat dalarlar.

Bebeğin ağlaması bilhassa ömrün birinci yılında ebeveyniyle irtibata geçmesinin en önemli yoludur. Bebekler ağlayarak bize muhtaçlıklarını belirtmeye çalışırlar. Yani bize iletilerini, neye gereksinimleri olduğunu ağlama yoluyla söz ederler. Ainsworth ve ark., çocuktaki sıkıntıya/ gerilime ebeveynin verdiği karşılığın ebeveyn-çocuk ilgisinin kalitesini belirlemede temel rol oynadığını ileri sürmüştür. Bu görüşe nazaran, bebeğin ağlamasını görmezden gelmek yahut tutarsız karşılık vermek inançsız bağlanmaya yol açabilir, bu da çocuğun toplumsal , bilişsel ve lisan gelişimine ziyan verebilir.

#2 Babalar ve çocukları

Babaların bebeklerinin ve çocuklarının bakımında en az anneler kadar sorumluluğu olduğunu hatırlatmak isterim. Babaların evlatlarının muhtaçlıklarının giderilmesine ve bakımına dahil edilmesinin, hayatın birinci 6 ayında hem anne hem de bebeğin uykusunu güzelleştirdiği bir öteki çalışmada da gösterilmiştir.

Bebeğin uykusunu etkileyebilecek en değerli faktörlerden biri annelerin depresyonu olduğundan, annenin ruh sıhhatinin korunması kıymet taşır. Annenin üzerindeki iş yükü mümkün olduğunca hafifletilmeli, annenin kendi öz bakımı için kâfi vakit yaratılmalıdır. Burada iş başta babaya sonra da aile büyüklerine anneanne-babaanne ve büyük babalara düşmektedir.

#3 Uyku eğitimini nasıl verebilirim?

Uyku eğitimi, bebeği denetimli ağlatma, Ferber metodu olarak isimlendirilen metotta bebeğin ağlamaları daha evvelden planlanmış giderek arttırılan sabit mühletlerle görmezden gelinir. Sonrasında bebek denetim edilirken çocuğun ilgi çekme davranışının pekiştirilmemesi maksadıyla ebeveyn ilgisinin kısa olması sağlanır. Bu teknikte üstte bahsettiğim çocuğun sağlıklı bir zihin yapısı için olmazsa olmaz olan “duygusal ulaşılabilirlik ihtiyacı” önemsenmez. Bebeğinizin muhtaçlıkları giderilmez. Ne yazık ki bu türlü bir sistem ileride çocuğunuzun ruhsal olarak inançsız bağlanmasına taban hazırlar. ÇOCUKLARIMIZIN TEMEL GEREKSİNİMLERİNİ YOKSAYAN bu ve gibisi teknikleri KATİYETLE ÖNERMİYORUM…

#4 Bebeğin bildirilerine hassas bakım vazgeçilmezdir.

Bebeğin verdiği bildirilere hassas bakım, inançlı bağlanmanın değerli olduğu ömrün birinci yıllarında bebeğin gereksinimlerinin vaktinde karşılanmaması ve görmezden gelinmesinin bağlanma üzerine olumsuz tesirlerinin olabileceği hipotezine dayanmaktadır.

Uyku sıkıntılarına yaklaşımda öncelikle uykunun önündeki pürüzler kaldırılmalıdır. EVVEL BEBEĞİMİZİN MUHTAÇLIKLARI GİDERİLİR. Bebek beslenir, altı temizlenir, gazı varsa çıkarılır. Akabinde duyusal beslenme gereksiniminin giderilmesi önerilir.

#5 Uyku Hijyeni

Uyku ritminin olgunlaşması için gece nasıl geçerse geçsin her gün tıpkı saatte kalkmak, kâfi gün ışığına maruz bırakmak, bebekle birlikte keyifli vakit geçirmek, gündüz kestirmelerini yalnızca uyku basıncını azaltacak kadar yapmak önerilir. Minik adımlarla bebeğin iletilerine hassas bakım teklifleri esnek bir formda denenmelidir. Bebeğin uyku sıkıntısında annenin algısı değerli olduğundan anneyle şuurlu farkındalık, fizikî gevşeme aktiflikleri, ebeveynlik bedelleri konusunda çalışılır.

Bilhassa okul öncesi çocuklarda yapılan çalışmalarda, sistemli uyku saati, tertipli uyku rutini, uyarıcı faaliyetlerden kaçınmayı kapsayan sağlıklı uyku hijyeni uygulamalarının uykuya dalma müddetini kısalttığı, gece uyanmalarını azalttığı, uykuya gitmeyi reddetme davranışını azalttığı ve gece uyku müddetini uzattığı bildirilmektedir.

Uyku vakti direncinin iki hafta boyunca banyo, losyon sürülmesi, sarılma, ninni söyleme üzere sakin faaliyetleri içeren nizamlı uyku vakti rutininin uyku mühletini uzattığı, daha az sıklıkla gece yatağından çıkıp annelerine seslendikleri ve ailenin sözüne nazaran uyku sıkıntısının daha az görüldüğü bildirilmiştir. Çocuğun uykuya geçişi için yaklaşık 20-30 dakikalık keyifli bir hazırlanma mühleti verilmelidir. Bu rutinin şema haline getirilmesi, çocuğun anlamasını kolaylaştırabilir. Banyo, pijamaların giyilmesi, tuvalete gidilmesi, dişlerin fırçalanması, kitap okunması, sakin gevşeme idmanları ve masaj uygulanabilecek uyku rutininin bir modülü olabilir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ