Reklam
Güncelden Bilimsele

Yürüteç : faydalı mı? Zararlı mı?

Bebeğimiz biraz büyüyüp emeklemeye başlayınca ya da hareketlenince çabucak hemen tüm ailelerin aklındaki temel sorulardan biri yürüteç kullanıp …

Yürüteç : faydalı mı? Zararlı mı?
Reklam

Bebeğimiz biraz büyüyüp emeklemeye başlayınca ya da hareketlenince çabucak hemen tüm ailelerin aklındaki temel sorulardan biri yürüteç kullanıp kullanmamaları gerektiğidir. Yürüteç çocuğumuzun kaslarını ve kemiklerini geliştirir mi? Yürüteç yürümeyi kolaylaştırır mı? Yürüteç kullanmak yararlı mı? Ziyanlı mı?

Bilhassa meskende yığınla yapılması gereken iş varken yürüteç, anneleri-babaları ya da çocuğa bakım verenleri rahatlatan bir seçenek olarak görülür. Ebeveynler konut işlerini yaparken bebeğimiz yürüteçte vakit geçirir ve herkes keyifli olur. Üstelik yürüteç kullanan çocukların daha erken ve çabuk yürüdüğüne inanılır. Sahiden o denli mi?

İşin aslı yürüteç bebeği oyalaması açısından düşünüldüğünde anneyi ve babayı rahatlatabilir. Hakikat. Lakin bu rahatlamanın bedelleri ve riskleri çok ağırdır.

Yürüteç kullanan çocuklar kullanmayanlara oranla daha sık parmak ucunda yürürler. Kaldı ki parmak ucunda yürüme yürütecin en hafif ziyanlı tesirlerinden biridir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda yürüteç kullanan çocukların daha erken yürümediklerini hatta yürütecin çocukların yürümesini geciktirdiğini gösteriyor. Zira yürüteç çocuklarımızın motor gelişimine ziyan veriyor. Yürüteç sıklıkla 5-15 aylar ortasındaki çocuklar tarafından kullanılıyor. Bu aylar çocuklarımızın sırt ve kalça kaslarının gelişmesi gerektiği aylar. Çocuğumuzu ne kadar yere bırakıp ona oyuncaklarla oyun imkanı verilirsek, sırt ve kalça kaslarını çalıştırması için o kadar imkan sağlamış oluruz. Ne yazık ki bu aylarda yürüteç kullanan çocuklar, yürüteç içinde hapsolup bu imkanlardan yoksun kaldıkları için motor-kas gelişimleri gecikiyor.

Öte yandan yürüteç kullanan çocukların yalnızca motor değil zihinsel gelişimlerinin de yürüteç kullanmayanlara kıyasla geciktiği gösterilmiştir.

Faydası olmayan hatta kas ve zihinsel gelişimi sekteye uğratan yürütecin en büyük tehlikesi, geri dönüşümsüz konut kazalarına neden olabilmesidir. Yürütecin neden olduğu en kıymetli yaralanmalar bilhassa baş travmaları, kemik ve diş kırıkları, yanıklar, parmakların sıkışması ve parmak kayıpları hatta ölümdür.

Yürüteç kullanan çocuklar doğal gelişimlerinin ötesinde hareketli hale gelirler. Üstelik o kadar süratli hareket edebilirler ki anne-babalar birden fazla sefer bu sürate yetişemez ve acil bir durumda çocuklarına müdahale etmekte gecikirler. Yaralanmaların birden fazla merdivenlerden yuvarlanma, ziyanlı, ağır ya da sıcak objelere kolay ulaşma sonucu yaralanma, yanma ya da zehirlenme formunda olmaktadır.

O yüzden yürüteç kullanılmasını katiyen ÖNERMİYORUM.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ